Pages Menu
Categories Menu
Bank z historią

Bank z historią

Bank jako instytucja finansowa ma dość długą historię. Historycy wspominają o nim już w kontekście bicia monet w czasach starożytnych. Jednak powstanie pierwszego banku datuje się na XII wiek. Założony został w Wenecji i działał na zasadach, jakbyśmy dziś powiedzieli, rodzinnego biznesu. Również z czasem zamożne florenckie familie rozpoczęły podobną działalność finansową, gdzie część majątku była „pożyczana” na odpowiednich warunkach.

W przeciągu kilku wieków „dynastie bankierów” włoskich, chociażby Medyceuszy, odgrywały istotną rolę w obrocie pieniędzy oraz innych bogactw w Europie. Od włoskich bankierów zapożyczali się nawet najwięksi władcy ówczesnego świata jak np. królowie Anglii.

Co ciekawe nazwa bank wywodzi się z łacińskiego słowa banco, które oznacza ławkę, przy której pierwsi „bankierzy” wymieniali monety i przekazywali je między swymi klientami.

Obecnie w każdym kraju działa od kilku do kilkunastu banków, które posiadają wiele filii i oddziałów. W głównej mierze ich działalność opiera się na gromadzeniu funduszy i pożyczaniu zainteresowanym na ściśle określonych warunkach.

Banki świadczą również wiele usług finansowych wśród, których można m.in. wymienić wydawanie kart kredytowych oraz debetowych, zabezpieczenie finansów swych klientów na kontach bankowych, prowadzenie doradztwa w zakresie ubezpieczeń majątkowych. Banki dokonują również wymiany walutowej, realizują przelewy zagraniczne, czy też prowadzą konta w obcej walucie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *