Pages Menu
Categories Menu
Dom/mieszkanie w kredycie

Dom/mieszkanie w kredycie

Są trzy rzeczy, które w swoim życiu musi zrobić prawdziwy mężczyzna. Po pierwsze, spłodzić syna. Po drugie, wybudować dom. Po trzecie, posadzić drzewo. O ile pierwsze i ostatnie zadanie nie nastręcza wielkich problemów, tak już zbudowanie domu komplikuje nieco sprawę. Oczywiście nowe osiedla domków jednorodzinnych czy też mieszkań, wyrastają jak grzyby po deszczu, ale często ceny za tego typu nieruchomości przekraczają możliwości wielu z nas.

Obecnie za metr kwadratowy mieszkania, w zależności od miasta, trzeba zapłacić od 4,5 do nawet 9 tys. zł. Jeśli pomnożymy sobie to przez powierzchnie lokum, wówczas suma będzie ogromna.

Wiele osób nie zniechęca się jednak i szuka sposobów, aby spełnić swoje marzenie o własnych czterech kątach. Z tego względu decydują się na podpisanie umowy z bankiem i zaciągnięcie kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania.

Kredyty hipoteczne, o których mowa należą do grupy długoterminowych i ich spłata rozciąga się nawet do 30 lat. Bank na tak długi czas musi się jako zabezpieczyć, w przypadku, kiedy kredytobiorca z różnych powodów nie będzie mógł spłacać rat kredytu. Takie zabezpieczenie stanowi zatem hipoteka.

Klient banku ma możliwość otrzymania kredytu na zakup lub budowę nieruchomości w innej walucie, niż złotówka. Tak też, jeszcze dwa lata temu, sporo kredytobiorców decydowało się na franka szwajcarskiego. Jednak po zachwianiach na rynku walutowym, wielu z nich wybrało kredyt w rodzimej walucie.

Otrzymanie kredytu hipotecznego to rozbudowana procedura. Potencjalny kredytobiorca będzie musiał przedstawić wiele dokumentów, dotyczących jego aktualnej sytuacji finansowej. Dla banku zatem w pierwszej kolejności wiarygodnym klientem będzie osoba, która otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło, nie będą brane po uwagę w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, aczkolwiek w pierwszym przypadku jego otrzymanie nie jest wykluczone. Starając się o kredyt powinniśmy przedłożyć w banku zaświadczeniem o zarobkach wystawionym przez pracodawcę.

Dla banku będzie również ważny okres zatrudnienia i to czy umowa z pracodawcą jest podpisana na czas określony bądź nieokreślony. W razie wątpliwości bank poprosi o dostarczenie promesy, czyli oświadczenia podpisanego przez pracodawcę, który w momencie wygaśnięcia obecnej umowy o pracę, deklaruje zawarcie z nami kolejnej.

Bank podczas rozpatrywania wniosku kredytowego, weźmie również pod uwagę nasze inne dochody np. w postaci wynagrodzeń okresowych czy też dodatkowych jak np. premie, nagrody itd. Również ważne będą inne źródła dochodów, pod warunkiem, że będą opodatkowane. Mowa tu np. o środkach uzyskiwanych z tytułu wynajmu nieruchomości oraz pochodzących z rent i emerytur.

Otrzymanie kredytu hipotecznego zależne jest od jeszcze wielu czynników. Banki dokładnie przyglądają się naszej aktualnej sytuacji finansowej, ale również sprawdzają czy nasze nazwisko nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Dokładnie jesteśmy prześwietlania pod kątem posiadania innych kredytów w konkurencyjnych bankach i systematyczności ich spłaty.

Bank do każdej osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny, stara się podchodzić indywidualnie, pomimo sztywnych przepisów dotyczących ich przyznawania

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *