Pages Menu
Categories Menu
Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa

Banki kuszą nas wieloma rodzajami kredytów. A to niby niskie oprocentowanie, prowizja mniejsza niż w innych placówkach, dogodne raty oraz okres spłacania. Jeśli nawet zdecydujemy się na zaciągniecie kredytu, to musimy się liczyć z tym, że otrzymanie go nie jest tak oczywistą sprawą.

Jeśli zgłosimy się do doradcy w banku i będziemy chcieli wypytać go o najatrakcyjniejszy dla nas kredyt, to zapewne z jego ust padnie pytanie czy mamy zdolność kredytową. Może to brzmieć dość enigmatycznie, ale już wyjaśniamy. Bank „pożyczając” jakiekolwiek pieniądze zawsze na tym zyskuje, ale istnieje ryzyko, że też może stracić, w przypadku kiedy kredytobiorca nie będzie w stanie uregulować należności. Zdolność kredytowa zatem określa w jakim stopniu jesteśmy wiarygodni finansowo i co za tym idzie, jak wysokie jest ryzyko tego, że nie spłacimy kredytu.

Ocena zdolności kredytowej zależy zatem od tego, jak duże dochody podlegające opodatkowaniu uzyskujemy, jak długo pracujemy w danym miejscu i jaką umowę mamy podpisaną z pracodawcą, czy nasze nazwisko znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów. Bank wylicza naszą zdolność kredytową również w oparciu o to, ile osób mieszka z nami i jak duże wydatki miesięczne z tego powodu ponosimy.

Bez zdolności kredytowej nie uzyskamy wsparcia finansowego ze strony banku. Mimo wszystko oceniając zdolność kredytową bierze się również pod uwagę to, jaką sumę chcemy „pożyczy” i na ile lat, jaka musi być przy tym wysokość rat, abyśmy mogli sprostać zobowiązaniom. W przypadku kiedy chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, bierze się pod uwagę wartość nieruchomości oraz koszty jej utrzymania.

Każdy bank kieruje się swoimi zasadami i inaczej podchodzi do potencjalnych kredytobiorców. Niejednokrotnie zdarza się, że składając wnioski kredytowe do kilku banków i dołączając do nich te same dokumenty, jeden z nich może uznać, że posiadamy zdolność kredytową, a pozostałe odmówić jego przydzielenia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *