Pages Menu
Categories Menu
Złoża uranu w Polsce

Złoża uranu w Polsce

Uran, pierwiastek chemiczny, jest szeroko stosowany w przemyśle ciężkim. Jego występowanie w Polsce zostało odkryte przed dziesięcioleciami, jednak jego niewielkie zasoby nigdy nie były powodem do tego, aby zakładać specjalistyczne kopalnie. Uran znajdował się w kilku miejscach: w Rudawach Janickich, w okolicach góry Śnieżnik, również górach Izerskich.

Z uranem jednak wiąże się ciekawa historia. W Karkonoszach stworzono odkrywkową kopalnię uranu, która na potrzeby ZSRR wydobywała ten cenny pierwiastek. Rosjanie byli przekonani, iż polskie zasoby tego pierwiastka pozwolą im stworzyć wysokiej jakości materiał jądrowy, konieczny w niestabilnych czasach lat 50-60.

Okazało się jednak, iż kilkunastoletnia eksploatacja jednej z kopalń była fiaskiem – ilość wydobytego uranu była zdecydowanie niewystarczająca, a jego całkowita masa mogłaby posłużyć wyłącznie do stworzenia dwóch bomb jądrowych. W sytuacji działania przez kilkanaście lat tejże kopalni oraz wykorzystania taniej siły roboczej (w kopalni pracowali więźniowie, nierzadko w bardzo trudnych warunkach), wydobycie okazało się nieuzasadnione. Obecnie w sztolniach tych prowadzone są prace badawcze, a wiele chodników udostępnionych jest do zwiedzania.

Co istotne, w kopalniach tych odkryto wiele złóż minerałów, które stanowią wspaniałe mozaiki na ścianach. Obecnie kopalnie te objęte są również ochroną państwa i stanowią cenne zabytki. Uran jest wykorzystywany głównie dla jego izotopu – uran jest rozczepiany i produkowane są z niego bomby jądrowe oraz zasilanie do elektrowni jądrowych.

.